História baníctva - Baťove uhlie, nočná kontrola v baniach

Tento článok vznikol vďaka spolku histórie Jihomoravské lignitové doly, ktorý umožnil jeho publikáciu. Taktiež nadväzuje na už skôr publikované články História baníctva- Baťove uhlie a História baníctva - Baťove uhlie, baňa Tomáš. Originál článku je v českom jazyku.

Baťove bane mali povesť podnikov s veľmi prísnou organizáciou práce a dôslednou kontrolou prevádzky. Dochovaná správa z nočnej kontroly zo 7. na 8. apríla 1944 však ukazuje, že ani v takomto systéme sa nie vždy všetko odohrávalo presne podľa predpisov. Počas jedinej noci narazili kontrolóri Marek a Urban na predčasne odchádzajúcich haviarov, zle naplnené vozíky uhlia i zamestnancov, ktorých zastihli pri spánku. Na základe zistení z celej nočnej kontroly boli následne závodné správy jednotlivých baní upozornené, aby na občasné prehliadky počas nočných zmien určili svojich úradníkov. Tí mali závody namátkovo kontrolovať a o každej takejto prehliadke podať písomnú správu.

Štôlňa Žofia
Cestou od bane Františka de Paula stretli kontrolóri o 21.45 hodine dozorcu Vaculíka, ktorý si niesol domov lampu. Na otázku, či má od dozorcu lístok o odovzdanom vyfáraní, odpovedal, že ho nemá. Uviedol, že vyfáral skôr, pretože ho bolí noha. Zároveň oznámil, že František Kratochvíla, ktorý s ním predtým pracoval, odišiel takisto domov, ale druhou stranou smerom na Dubňany. Pri štôlni Františka de Paula potom kontrola videla ďalších dvoch haviarov, ktorí odchádzali domov predčasne. Hneď ako započuli hlasy kontrolórov, utiekli do poľa. Dozorca Téma prišiel do zamestnania na tretiu smenu presne o 23.00 hodine a zápis vykonal o 23.05 hodine. Pán Urban sfáral k bagru asi o 23.00 hodine a zistil, že bager je už mimo prevádzky a robotníci sú prezlečení a pripravení odísť domov. V správe je tiež poznamenané, že zamestnanci si väčšinou nosia lampy domov, takže nie je vždy možné skontrolovať, či všetci pracovníci skutočne vyfárali. Haviar Kozák, určený na vydávanie a odoberanie náradia, uviedol, že robotníci mu náradie často nahádžu do skladišťa cez otvor.

Baňa Alberti v Dubňanoch
Na bani Alberti v Dubňanoch bol na vrátnici strážnik Ivičič. V strojovni hrali zamestnanci Šeda a Pavlík o 0.45 hodine šach. Keďže ani okolo jednej hodiny nebol zo šachty vytiahnutý žiadny vozík uhlia, rozhodli sa kontrolóri sfárať do bane. Práve v tom čase vrátkari vytiahli zo šachty asi 20 vozíkov uhlia. Približne polovica vozíkov bola veľmi zle naplnená. Preto si kontrolóri predvolali haviara Zavadila a vozára Krhánka. Po krátkej debate Zavadil vyzval Krhánka, aby vozíky plnil poriadne, hoci mu to vraj hovorí opakovane. Pracovník Holeček, ktorý mal narážať vozíky pod šachtou, nebol na svojom pracovnom mieste. Uviedol, že má na starosti aj obsluhu čerpadla. Po vyfáraní nechali kontrolóri strážnikom Ivičičom telefonicky zavolať dozorcu Kratochvílu, aby zistili, ako rýchlo sa ohlási. Trvalo to asi 20 minút. Kontrola tiež zaznamenala, že okolo 21.15 hodine, keď išli autom okolo bane Alberti do Milotíc, videli troch haviarov z bane Alberti odchádzať z práce predčasne. Keď sa potom v bani pýtali strážnika Ivičiča, kto vyfáral skôr, bolo im oznámené, že Jetelina a jeho spolupracovníci od bagru sa kúpali v šatni o 21.15 hodine. Strážnik uviedol, che mali dovolené vyfárať o hodinu skôr. Kontrola však zistila, že odišli domov asi o dve hodiny skôr.

Baňa Pomoc Boží v Dubňanoch
Na bani Pomoc Boží sa počas kontroly, asi okolo 2. hodiny ráno, prihlásil nočný predák na povrchu Vacenovský. Na rampe sa práve nakladal vagón s uhlím. Pán Urban sa telefonicky spojil s dozorcom Kratochvílom, ktorý bol v tom čase na štôlni Hugo II. Na otázku, či je na bani všetko v poriadku, odpovedal, že áno.

Baňa Tomáš v Ratíškoviciach
Nočná kontrola na bani Tomáš v Ratíškoviciach prebehla okolo 3. hodiny ráno. V zámočníckej dielni nikto nepracoval. Zamestnanec Turek spal v banskom vozíku, ktorý bol v dielni preklopený na bok. Asi po desiatich minútach prišiel do dielne pán Vaněk, ktorý na otázku, kde bol, uviedol, že sa bol napiť vody v sušiarni. V dielni pracoval ešte jeden robotník, ktorého meno si kontrola nezapísala. Pán Vlasák spal na lavici v búdke pri lanovke. Lanová dráha v tom čase nebola v prevádzke. Pracovník Toman, ktorý pripravoval drevo, sedel v búdke nad výťahom. Búdka bola uzatvorená a napriek zákazu kúril v kachliach.

Štôlňa Theodor v Ratíškoviciach
Na štôlni Theodor povrchoví zamestnanci počas kontroly práve desiatovali. Inak tu neboli zistené žiadne závady.

