Štôlňa č.15 Lily - časť tretia

Lily, ako som túto štôlňu pomenoval, pre mňa predstavovala vidinu znovuobjavenia takmer 60 rokov zabudnutej lokality. Vzhľadom k nerastu, ktorý sa v nej ťažil, by bol jej prieskum bodkou v sérii uránového baníctva. Hoci sú uránové bane relatívne málo preskúmané a neskutočne lákavé, predstavujú tú najhoršiu možnú formu prieskumu, a to hlavne zo zdravotného hľadiska a dlhodobých účinkov. Z tohto dôvodu som po Lily plánoval úkončiť uránový prieskum z jednoduchého dôvodu - radiačná dávka. Po takmer šiestich desaťročiach od odstrelu jej ústia by si za odhalenie svojích tajomstiev zobrala enormne vysokú daň. Okrem radónu v nej číha aj rádioaktívne Olovo 210, ktorého polčas rozpadu je 40 rokov a mnohé iné zradné prvky.
O dani, ktorú by si Lily vzala napovedá aj dodnes zvýšené radiačné pozadie v jej okolí, ktoré na otvorenom priestranstve bez problémov dosahovalo hodnoty cez 1 uSv/h aj napriek likvidácii a rekultivácii banského odvalu i samotnej štôlne. Okrem radiácie by si tajomstvá strážila, a stále stráži aj vďaka metánu, ktorý spoločne s kyslíkom vytvorí výbušné prekvapenie. A aby toho nebolo málo, ako poistka pre uchovanie tajomstva slúži voda, ktorá ju robí neprístupnou. Už v čase kontroly stavu sanácie niekedy okolo roku 2002 sa spomínal relatívne slabý prameň v blízkosti odstreleného ústia o ktorom sa predpokladalo, že je v skutočnosti výtok banskej vody.
Dá sa len uvažovať o tom, ako vyzerajú útroby štôlne Lily v skutočnosti, a nie len na mape. Pri jej celkovej dĺžke takmer 3km je možné, že niektoré časti sú zavalené, iné zas nemusia byť dobre vetrané. S určitosťou sa dá povedať, že sa podobá napríklad na opustenú štôlňu v Hnilčíku, kde z hlavnej chodby pravideľne každých cca 10m odstupujú krátke slepé odbočky končiace čelbou a prieskumným vrtom. V literatúre sa popisuje aj zhruba 200m úpadníc, ktoré otvárali vyššie položené rudné polohy. Taktiež sa popisuje spolu 6 rudných polôh, ktoré štôlňa Lily otvára, z čoho ťažba mala prebiehať len na dvoch polohách. Celkovo sa z nej získalo okolo 11000 ton kvalitnej rudy, ktorá bola upravovaná lúhovaním, a približne 2700 ton nekvalitnej rudy s nízkym obsahom uránu, ktoré skončili na halde pred ústím. Neskôr sa ešte časť tejto nekvalitnej rudy (dľa literatúry v kategórii S) upravila lúhovaním v priestoroch dnes už neexistujúcej prekládky rúd. Táto činnosť by viac menej uzatvorila otázku zvýšeného radiačného pozadia pri pozostatkoch násypníku.
Hoci sa už nikomu nepodarí zdokumentovať jej aktuálny stav, podarilo sa aspoň oživiť jej príbeh a dávno zabudnutú históriu. Okrem toho na mi na zozname pribudla v poradí tretia lokalita, ktorá ma bude donekonečna lákať, a zároveň je to tretia štôlňa, ktorej som dal nové meno, ktoré vo voľnom preklade znamená ľalia.
Hoci sa už nedozvieme ako štôlňa Lily vyzerá, ukážeme si aspoň predstavu umelej inteligencie.