Špania Dolina a jej banícke tajomstvá

16.07.2025

Špania Dolina je jedno z najkrajších miest na Slovensku, ktoré môže prieskumník navštíviť. Okrem opevneného kostolíku oko zaujme aj mohutná halda Maximilián, ktorá sa dvíha nad obcou. Už len pohľad na jej veľkosť napovedá o bohatej baníckej tradícii obce a o značnom rozsahu banských prác. Do dnešného dňa sa však zachovalo len málo baní, ktoré sa doslova dajú zrátať na prstoch jednej ruky. 

Okrem samotnej obce Špania Dolina sa na opačnej strane kopca nachádza aj zaniknutá obec Piesky, po ktorej sa zachovala už len kaplnka a mnoho banských odvalov, ktoré sú dodnes pomerne hojne navštevované zberateľmi minerálov. Tieto dve obce boli prepojené pomocou dvoch banských diel. Prvé z nich je prekop, lepšie povedané banský tunel, ktorý ide stále rovno popod kopec. Druhou zaujímavejšou spojnicou medzi obcami bola štôlňa Maximilián. Dávnejšie sa ešte dalo cez túto štôlňu pohodlne prejsť zo Španej Doliny do Pieskov, no dnes to už bohužiaľ nie je možné, nakoľko bolo ústie v Pieskoch zamurované. Stále sa však dá prejsť cez sprístupnený prekop, v ktorom je však potrebné zaplatiť vstupné, a táto alternatíva je aj pomerne nudná a nezáživná.

Vstupný portál do štôlne Maximilián sa nachádza na rovnomennej halde, popod ktorú aj prechádza. Zaujímavosťou je, že štôlňa má na strane Španej Doliny hneď dve ústia. Prvé, novšie, vzniklo predĺžením štôlne, aby sa mohla rozširovať halda. Toto predĺženie má dĺžku okolo 50m, a na vytvorenie boli použité výstuže obdĺžnikového tvaru, zatiaľ čo v samotnej štôlni bola používaná klasická polkruhová  výstuž. Na základe tohto kontrastu sa dá nájsť aj pôvodné ústie štôlne. Už po vstupe do štôlne je vidno náteky malachitu, a pri troche šťastia sa dá nájsť aj pomerne zaujímavá vzorka. Samotnému vstupu však neúspešne bránia dve pekážky - mreža, ktorá sa dá podliezť, a múr ktorý sa pre zmenu dá preliezť. 

Po prejdení prvých desiatok metrov sa dostávame na prvú Y križovatku, pričom jej pravá vetva je pravdepodobne zasypaná niečím ako piesok. Pár dobrodruhov cez tento zásyp prešlo, avšak zrejme sa dostali len do chodieb končiacich čelbou. Nás však tento piesok odradil, a tak sme pokračovali hlavným prekopom smerom na stranu zaniknutej obce Piesky. Z hlavnej chodby sa odpájajú viaceré bočné slepé, kam ani nemá cenu ísť. Zhruba v polovici cesty sa nachádza zaujímavá križovatka, na ktorej je jasne vidieť silu tlaku nadložia pôsobiacu na výstuž chodba. Odbočka je zamurovaná, no v múre je diera kadiaľ sa dá pokračovať hlbšie do bane. Mapa ukazuje, že táto chodba sa neskôr začína vetviť, no hneď v úvode je výstuž podopretá aj v strede (pozti si galériu).

V bani sa stále dá násjť pár banských značiek, no návštevníkov pravdepodobne viac láka maskot Španej Doliny - plyšový jednorožec sediaci na rúre v jednej križovatke. Jedná sa asi o najfotenejšieho plyšáka na Slovensku. Jeho prítomnosť naznačuje, že sa pomaly blížime ku druhému zamurovanému a čiastočne zaplavenému ústiu v Pieskoch. Ešte pred ním sa však nachádza "odbočka" vedúca do historickej úzkej kresanice. Odbočkou sa však myslí diera vo výstuži, ktorou je potrebné preliezť a následne prejsť po strope modernej chodby. Kresanica sama o sebe je veľmi úzka a ničím sa nelíši od stoviek iných na Slovensku, preto si len spravíme pár fotiek a vrátime sa nazad  do hlavného prekopu. 

Na konci prekopu nás čaká už len múr. Dávnejšie sa dalo dostať až do zaniknutej obce, avšak s otvorením druhého banského prekopu pre verejnosť bolo nutné "zlikvidovať" možnosť voľného prechodu poddzemím. Hoci je stále možné zaplatiť vstupné a prejsť sa rovným tunelom zo Španej Doliny do Pieskov, nie je to až tak zaujímavé ako prieskum opustenej bane bez sprievodcu.
 
V štôlni sme našli hned dve kuriozity. Prvou bol obal z "mlieka v sáčku" ešte z obdobia Československa, takže tam ostal po baníkoch. Druhou kuriozitou bol obal od kondómu ležiaci na zemi. Nič proti gustu ale v starej opustenej bani som také ešte nevidel😀.