Slovenské Colorádo - štôlňa Gemerka a jej halda

Pri slovnom spojení zlatá horúčka azda každému napadne Colorádo. Málokto však vie, že zlatú horúčku utrpel aj majiteľ pozemku pod haldou štôlne Gemerka. Na Slovensku sa zlato z útrob zeme doluje už len v bani Rozália v Hodruši Hámroch, teda v oblasti známej pre značné zásoby zlata, ktoré ťažili už baníci starci. Okrem tejto oblasti sa však durhé Eldorádo nachádza blízko Prešova, v príznačne pomenovanej obci - Zlatá Baňa. Slánske vrchy sú okrem opálu taktiež bohaté na zlato, ortuť, antimonit a iné.
Štôkňa Gemerka ma zlákala fotkami autora Preshowminerals. Skúšal som sa dopátrať ku nejakému videu alebo iným fotkám z nej no nenašiel som nič. Okrem počiatočného nadšenia, že sa jedná o málo prebádanú lokalitu sa objavila zásadná otázka - je Gemerka vôbec prístupná? Túto otázku sme sa rozhodli spoločne s dvoma prieskumníkmi overiť priamo v teréne pri jednej z výprav za opálom.
Po príchode do obce sme sa dostali na haldu po štôlni Gemerka. Samotná veľkosť haldy už z dialky napovedá, že Gemerka je naozaj veľké banské dielo. Povyše haldy na opačnej strane panelovej cesty sa nachádza pozostatok betónového ústia, ktoré je však zatarasené závalom. Lepšie povedané, z pôvodného portálu ostal už len betón, kopec sa hneď za ním pravdepodobne pričinením zberačov železa prepadol. Pri tomto zistení sa naše šance na prieskum Gemerky znížili takmer na bod mrazu, keďže na fotkách v článkoch o gemerke je práve toto betónové ústie. Avšak stále sme mali nádej, že štôlňa, ktorú hľadáme, je na inom mieste. Našiel som totiž aj staré fotky ústia Gemerky, kde bolo vidno niečo ako haldu. Presunuli sme sa preto na haldu a po chvíli sa nám podarilo nájsť miesto z fotky. Za ten čas sa zmenilo na nepoznanie. Pôvodné ústie bolo zasypané haldou, avšak niekomu sa podarilo preniknúť do bane cez jej strop tesne za ústím. Bez kommplikácii by to však bol veľmi jednoduchý prieskum. Odkopaný vstup si totiž niekto zabezpečil - stáli sme pred drevenou búdkou s dverami na visiaci zámok. Nazreli sme aspoň cez medzeru medzi doskali a skutočne sme videli chodbu s oranžovou vodou na zemi. Okrem toho sme si však všimli nejaké zariadenie rovno oproti vstupu, pravdepodobne fotopascu. Na prieskum sme tak mohli definitívne zabudnúť.
Zabudnúť sa však nedá na haldu po štôlni Gemerka. V článku o znečistení jednej z priehrad som sa dočítal, že zamorenie arzénom a ortuťou prichádza zo Zlatej Bane. Ako som spomínal na začiatku blogu, oblasť je bohatá aj na ortuť, a okrem iného sa tu nachádza aj arzén, teda zdroj znečistenia povrchovej vody v priehrade. Ešte počas pátrania po štôlni sme si pod haldou všimli niečo ako odvodný kanál, v ktorom tiekla farebná voda. Podobnú "zdravú" farbu mala i voda v mlákach pod haldou, ale aj halda samotná. To znamená len jediné - halda bola slabo, respektíve nesprávne rekultivovaná a predstavuje enviromentálnu záťaž. Halda obsahuje 900-tisíc ton rudy a hlušiny. Je vysoká šesť a dlhá tristo metrov a plná zvyškov ortuti, nebezpečných oxidov, kyselín a ďalších ťažkých kovov. Všetko to končí v priehrade na Sigorde. O to viac ma zarazila správa v novinách, že niekto ponúka na predaj za nehoráznu sumu pozemky práve pod touto haldou na predaj s tvrdením, že halda obsahuje zlato. Konkrétne sa jedná o údajných 17 tonách zlata v tejto oblasti. Toto číslo pochádza od "dobrodruha", ktorý v obci kúpil niekoľko hektárov pôdy, vrátane haldy, a plánoval obnoviť ťažbu zlata. "Slovensko leží na zlate, len náš štát je hlúpy. Ak by sa tu ťažilo a štát by dával zlato do trezoru alebo do banky, sme bohatá krajina." Povedal v rozhovore pre kosiceonline.sk dobrodruh. Hoci sa tu v minulosti zlato skutočne ťažilo, a za minulého režimu tu v 70.-90. rokoch prebiehal prieskum na zlatonosné žily, skutočná bilančná zásoba je dnes otázna, a 17 ton zlata je teda len dohad.
Problémom však je, že obnovenie ťažby je nereálne, a ešte dlho nereálne bude. Bez povolenia od HBU, štátu a úradov sa dobrodruhovi o dolovaní zlata môže len snívať. Otázkou však je, kto by mal zabezpečiť likvidáciu nebezpečnej haldy, keďže sú už pozemky súkromné, čo znamená, že štát už nemusí túto lokalitu sanovať. Žeby bola táto otázka aj dôvodom pokusu o predaj pozemkov v Zlatej Bani?
Ilustračné fotografie. Zdroj: Preshowminerals, kosiceonline.sk